jałowiec pospolity, jarzębina stare przepisy.
Jałowiec pospolity
jest krzewem bardzo często spotykanym w lasach i na polach. Owoce jałowca, tak zwane szyszkojagody, mają działanie moczopędne, wpływają także na obfitsze wydzielanie soku żołądkowego i żółci, usprawniają trawienie, przyspieszają przyswajanie pokarmów, poprawiają apetyt. Przyrządzając napar z jałowca w celach leczniczych, bierze się najwyżej 1 łyżeczkę ziarenek (uwaga, zbyt duża dawka może mieć przykre działanie uboczne!), zalewa szklanką zimnej wody, podgrzewa aż do zagotowania, a potem zażywa 3 razy dziennie po łyżeczce. Ziele jałowca wchodzi w skład wielu mieszanek ziołowych i gotowych preparatów. Jagody warto zbierać również dla celów kulinarnych. Kilka ziarenek dodanych do dziczyzny, ptactwa, a także do bigosu, kapusty, ryb, cynaderek i niektórych grzybków przygotowywanych na marynaty (przede wszystkim do kurek) podnosi smak tych potraw. Dodając jałowiec do sosu dobrze jest ziarenka zmiażdżyć. Jeśli chcemy uzyskać alkohol o smaku ginu - dodajemy kilka granatowych jagód do czystej wódki, odstawiając na kilka dni do naciągnięcia.
Zbiera się tylko dojrzałe, granatowe jagody, najlepiej późną jesienią, strząsając je z krzaków na podłożony papier. Taka metoda pozwoli ochronić ręce przed zadrapaniem. Przechowuje się - po starannym ususzeniu (bo inaczej zapleśnieją) - w szklanych słoikach, aby nie straciły aromatu.
Jarzębina
dzieci robią z niej korale, przemysł spożywczy i monopolowy wykorzystuje ją do wyrobu nalewek i wódek, a zielarze zbierają i suszą (nie wolno jeść świeżych jagód!) dla celów leczniczych. Owoce jarzębiny zawierają wiele cennych składników, zwłaszcza dużo kwasów organicznych: jabłkowy, cytrynowy, bursztynowy, sorbinowy, ponadto sporo witaminy C. Do zbioru nadają się tylko jagody w pełni dojrzałe, ciemnoczerwone, a takie są dopiero we wrześniu, w październiku. Suszy się je w podwyższonej temperaturze luźno rozłożone, tak aby nie stykały się ze sobą. Przechowuje się w woreczkach z gazy lub luźno tkanego płótna, chroniąc przed wilgocią, bo bardzo łatwo ją chłoną. Z suszonych owoców przyrządza się napary, biorąc 1 łyżkę na szklankę wrzątku, zalecane w dolegliwościach nerkowych (odmiedniczkowe zapalenie nerek, piasek i kamica nerkowa), a wiosną - na wzmocnienie. Napar z owoców jarzębiny polecany jest również do płukania jamy ustnej i gardła. Działa ściągająco i leczy chore dziąsła. Owoce przeznaczone na napar do płukania dobrze jest przedtem rozkruszyć.
mapa strony
Feminam Libido
Allegro
Sklep
Cena
Androgynia
Brak ochoty na seks
Cesarz Kaligula
Choroby nerek a seks
Ciąża Izy
Co zrobić gdy nie mamy prezerwatywy
Dobry produkt na libido
Dynia zwyczajna stare przepisy
Dzielnica czerwonych latarni
Feminam
Feminam Libido pomogło dziewicy
Gdzie kupić Feminam Libido
Gorczyca biała stare przepisy
Herbata do brydża
Jałowiec pospolity
Kobiety dziennikarki
Libido
Libido po śmierci męża
Load
Marzenia i pragnienia Kasi
Masaż i bioterapia
Odrodzenie kobiecej seksualności po feminam libido
Pozycja 69 i feminam libido
Prezent feminam libido dla Izy
Przepis na magdalenki ciasto
Przyjaciele
Razem wibrator oraz feminam libido
Renata z feminam libido
Rozmowy kobiet o feminam libido
Seksizm kobiet
Stany zapalne pochwy
Stare przepisy na puree
Subtelna gra
Subtelny masaż
Sytuacja kobiet w pracy
Szkoła psów
Tabletki na brak ochoty na seks dla kobiet
Tabletki na libido dla kobiet
Wróżka
Wyrafinowane pieszczoty
Zaproponował Feminam Libido
Doktor Nowak
Feminam definicja
Libido definicja
Odzyskane libido Dorotki
Tabletki
Aplikacja Android Feminam Libido